תרופות נפוצות למבוגרים להוסיף

הפרעת קשב וריכוז / היפראקטיביות, המכונה לעתים ADHD או ADD, נחשבה בעבר להפרעה בילדותית ומתבגרת שאנשים גדלו ממנה כשהתבגרו עד גיל ההתבגרות. לכן, טיפולים בהפרעה היו ממוקדים בילדים ובני נוער, והמחקר שקבע את האפקטיביות במבוגרים היה מוגבל, אך טיפול במבוגרים עם תרופות ADHD נחשב כיום כאפשרות טיפול יעילה.

יסודות

תרופות הן צורה ראשונית של טיפול ADHD למבוגרים. על פי המכון הלאומי לבריאות הנפש, “תיקונים מהירים” מועדיפים על ידי מבוגרים עם ADHD. לכן, למרות פסיכותרפיה מומלץ בדרך כלל לשימוש בשילוב עם תרופות, זה לא תמיד לידי ביטוי. השימוש בתרופות כצורה היחידה של הטיפול גורם לפרוגנוזה טובה יותר למבוגרים מאשר ללא טיפול כלל.

שיקולים

כאשר משתמשים בתרופות לטיפול ב- ADHD אצל מבוגרים, יש לקחת בחשבון דברים שבדרך כלל אינם מהווים דאגה כאשר מטפלים בילדים ובמתבגרים. לדברי צפון County פסיכיאטרי Associates, רמות המינון ואת השימוש של תרופות מסוימות יש לשקול עם מבוגרים, כי תפקודי הכבד שלהם ואת הכבד אינם יעילים כמו של הילד. כמו כן, מבוגרים נוטים יותר לקחת תרופות אחרות שעשויות להיות אינטראקציות עם כמה תרופות ADHD.

ממריצים

תרופות מעוררות מגיעות בשתי צורות קצרות וארוכות טווח כדי לענות על הצרכים של אנשים. תרופות אפשריות הממריצות לטיפול ב- ADHD של מבוגרים כוללות methylphenidate, המגיעות למותגים כגון ריטלין וקונצ’רטה, דקסטרומפטמין-אמפטמין, הנמכר תחת שם המותג אדרל, דקסטרומפטמין, המשווק כ”דקסדרין “ו- lisdexamfetamine, הזמין תחת שם המותג Vyvanse.

סיבוכים

למריצים יש תופעות לוואי, כי כל מבוגר צריך לקחת בחשבון ולהבין כפי שהם משתמשים בתרופות אלה. תופעות לוואי אפשריות של ממריצים כוללים נדודי שינה, דופק מוגבר, ירידה בתיאבון, התקפים אפשריים וטיקים של הפנים. תרופות מעוררות לא משמשים בדרך כלל עם מבוגרים בעלי לחץ דם גבוה או מחלת לב בשל הסיכון המוגבר לאי ספיקת לב פתאומית. רופאים בדרך כלל בודקים מבוגרים לפני לשים אותם על תרופות ממריצות לשלול את האפשרות של בעיות לב כל בסיס.

לא ממריץ

תרופה שאינה תרופה מעורבת נפוצה היא סטראטרה. Strattera אושרה על ידי ה- Food and Drug Administration לטיפול ב- ADHD ויכולה להפחית ביעילות את הסימפטומים למשך 24 שעות. כמו כן, יש לו תכונות נוגדות דיכאון. תרופות נוגדות דיכאון כגון bupropion ו- venlafaxine הן תרופות נוגדות דיכאון המשמשות בדרך כלל בטיפול במבוגרים החווים הפרעות במצב רוח כגון דיכאון יחד עם ADHD שלהם.