הפרעות אוטואימוניות שפוגעות במערכת העצבים

הפרעות אוטואימוניות הן תנאים המתרחשים כאשר המערכת החיסונית – מערכת ההגנה של הגוף – תוקפת את רקמות הגוף כאילו היו זרות. זה מוביל להרס של רקמות בריאות, שינויים בתפקוד האיברים או בצמיחה לא תקינה של איבר: הפרעות אוטואימוניות של מערכת העצבים יכולות לתקוף את מערכת העצבים המרכזית (CNS), הכוללת את המוח ואת חוט השדרה, או את מערכת העצבים ההיקפית, המורכב עצבים המחברים את CNS עם איברים ואיברים. הפרעות הנפוצות ביותר הן טרשת נפוצה ו myasthenia gravis.

טרשת נפוצה

טרשת נפוצה (MS) היא הפרעה אוטואימונית דלקתית כרונית של מערכת העצבים המרכזית. ב- MS, נרתיקי המיאלין אשר עצבי המעיל ומסייעים בהעברת דחפים עצביים נהרסים. תהליך זה נקרא demyelination, והוא גורם לעצבים פגומים שאינם יכולים לשדר דחפים.) Demyelination יכול לקרות בחלקים של מערכת העצבים המרכזית השולטים בתפקודי גוף שונים, מה שמוביל לתסמינים באיברים שונים. הם כוללים תסמיני שריר (איזון, חוסר תחושה, קשיי הליכה, חולשה), תסמינים של מעיים ושלפוחית ​​השתן, תסמיני עיניים (ראייה כפולה, איבוד ראייה) ותסמינים אחרים, כולל כאב, דיכאון, אובדן זיכרון ושיפוט לא נכון.

מיאסטניה גרוויס

Myasthenia gravis היא מחלה אוטואימונית כרונית התוקפת את השרירים השלדיים (התנדבותיים) ואת העצבים השולטים בהם, וכתוצאה מכך חולשת שרירים החריפה בפעילות ומשתפרת עם מנוחה. הסיבה לכך היא פגם בהעברת הדחפים העצביים בין העצבים והשרירים: תסמינים כוללים קשיי נשימה, בליעה, דיבור, טיפוס במדרגות או הרמת חפצים, שיתוק בפנים ועייפות.

הפרעות פחות שכיחות

בתסמונת Guillain-Barré, הרסיסים המיאלין של מערכת העצבים ההיקפית נהרסים. עצבים מסוג זה אינם יכולים לשדר אותות לשרירים, דבר הגורם לחולשת שרירים – לעיתים אפילו לשיתוק: נדיר – דלקת כרונית של פולינורופתיה דלקתית (CIDP) נגרמת על ידי נפיחות שורשי עצב והרס נרתיקי המיאלין, מה שמוביל לחולשה, שיתוק ו / או תפקוד מוטורי (Transverse myelitis) הוא תסמונת נדירה הנגרמת על ידי דלקת של חוט השדרה, הגורמת לחולשה, כאבי גב, ובעיות במעי ושלפוחית ​​השתן.

גורם ל

על פי האגודה האמריקאית אוטואימונית הקשורים מחלות האגודה (AARD), מחלות אוטואימוניות להישאר בין המובנים ביותר מבין כל סוג של מחלות. נטייה להפרעות אוטואימוניות עלולה להיות תורשתית, אך גנים בלבד אינם גורמים להפרעות. גורמים סביבתיים עשויים להיות גורם מעורר, כגון חיידקים, וירוסים, רעלים וכמה תרופות. ב- MS, הנזק במיאלין נובע מדלקת, אך מה שמפעיל את הדלקת נותר בלתי ידוע.

טיפול ועזרה

מחלות אוטואימוניות של מערכת העצבים הן לעיתים קרובות כרוניות, הדורשות טיפול וניטור לכל החיים. קורטיקוסטרואידים וטיפול אימונוגלובולינים תוך ורידי משמשים כדי לנסות ולהאט את הפרעות החיסון: אין תרופה ידועה לטרשת נפוצה, אך תרופות יכולות להאט את התקדמות המחלה, להפחית את חומרת ההתקפות ו / או לשלוט בסימפטומים ולסייע למטופלים לשמור איכות חיים נורמלית. טיפולים פיזיים ודיבוריים, פעילות גופנית וסגנון חיים בריא יכולים לסייע בהפחתת הסימפטומים של טרשת נפוצה. למיאסטניה גרוויס אין תרופה ידועה, אך הטיפול עלול לגרום לתקופות ממושכות ללא סימפטומים, כולל תרופות המשפרות את התקשורת בין עצבים לשרירים. פעילות התכנון עם תקופות מנוחה היא בדרך כלל נחוצה עבור הסובלים לתפקד.קבוצות תמיכה זמינים עבור רבים של הפרעות אלה כדי ליידע את החולים ולעזור להם להתמודד עם המחלות שלהם.