מחלות והפרעות של מערכת הרבייה הגברית

מערכת הרבייה של האדם יש פונקציות רבות, כולל הבטחת הפוריות שלו ומספקת הורמוני מין התומכים ברווחתו המינית. למרות בעיות המתעוררות במערכת הם לעתים קרובות לטיפול, הפרעות שונות יכולות להיות השלכות חמורות. לדון בכל השאלות שיש לך על בעיות הרבייה הגברית עם רופא המשפחה שלך או מומחה אורולוגיה.

הַדבָּקָה

אצל הגברים, האשכים מתגוררים בשק האשכים. מערכת של צינורות נושאת זרע מן האשכים אל הפין, שם הוא שוחרר ב שפיכה. זיהום יכול להתפתח בכל אחד מהתחומים הללו, דבר שעלול לגרום לדלקת וכאב באשכים או במבנים אחרים. זיהומים יכולים להיגרם על ידי חיידקים או וירוס. לדוגמה, prostatitis, זיהום בקטריאלי, יכול להתחיל בבלוטה הערמונית סביב השופכה, באחת האשכים, זיהום נקרא אורכיטיס. וירוס החזרת יכול להיות הגורם לדלקת במערכת ועלול לגרום לבעיות פוריות לאורך זמן. גורמים בקטריאליים כוללים גם מחלות המועברות במגע מיני כגון כלמידיה או זיבה.

היפרטרופיה שפירה

הפרעה הנקראת היפרטרופיה שפירה של הערמונית כוללת הגדלת בלוטת הערמונית ומשפיעה בדרך כלל על גברים מבוגרים, בדרך כלל לאחר גיל 50. ב- BPH, אדם עלול לחוות זרם איטי של שתן, תחושה שלפוחית ​​השתן שלו אינה ריקה לחלוטין או צריך להתאמץ כדי להשתין. מצב לא סרטני אשר הגורם אינו מובן היטב, BPH יכול לעתים קרובות להיות הקלה באמצעות תרופות או ניתוח כאשר הסימפטומים שלה הופכים חמורים.

תסמיני סרטן וסטטיסטיקה

סרטן יכול להתפתח בכל האיברים שמרכיבים את מערכת הרבייה הגברית, אך סרטן הערמונית הוא הסרטן השכיח ביותר בקרב גברים אמריקנים. למרות שהסיבה עדיין לא ברורה, מחקר שפורסם בגיליון ספטמבר 2013 של כתב העת “פרוסטטה” סיכם כי שינויים בתפקוד הגן קשורים בחשבון ההזדקנות לפחות בחלקו לשיעורים גבוהים יותר של סרטן ערמונית אצל גברים מבוגרים יותר. הסימפטומים כוללים קושי במתן כאבים בגב התחתון או כאב עם שפיכה, למרות הסימפטומים עשויים להיעדר, במיוחד בשלבים המוקדמים. סרטן יכול גם להתפתח באחד האשכים, שם הוא מתפתח לרוב אצל גברים בגילאים 20 עד 39 ויכול לגרום כאב, נפיחות או גושים בשק האשכים או בפין. סרטן הפין, אם כי נדיר, יכול להיגרם על ידי וירוס הפפילומה האנושי, או HPV, הנגיף שגורם גם לסרטן צוואר הרחם ביותר בנשים.

אִי פּוּרִיוּת

אי פוריות גברית יכולה להתפתח בגלל גורמים גנטיים הגורמים לייצור זרע נמוך או חסר, חסימה במערכת הצינור, חוסר איזון הורמונלי שמפריע לייצור זרע או לתרופות מסוימות. מצב שנקרא variccele, שבו ורידים בשק האשכים כי לשאת דם בחזרה אל הלב להיות מוגדל, יכול גם לגרום לבעיות פוריות. ורידים אלה לעזור קריר דם חם זורם לתוך שק האשכים, שם ייצור הזרע תלוי בטמפרטורה מופחתת. כאשר זרימת הדם בוורידים היא איטית, כיס האשכים מתחמם ומפריע לייצור זרע. Varicocele לעתים קרובות ניתן לטפל בהצלחה עם ניתוח או נהלים אחרים.

בעיות פין

הפין הוא המסלול שדרכו שתן וזרע משאירים גוף של גבר, והפרעות בפין עשויות לפגוע באחת מהתפקודים הללו. מצב הנקרא זיקפה, או ED, מפריע ליכולתו של אדם לפתח או לקיים זקפה, תוך פגיעה ביכולתו לקיים יחסי מין ואב לילדים. יש לו סיבות רבות ושונות, כולל סוכרת מנוהלת גרוע, אשר יכול לגרום לבעיות עצביות בפין, רמות נמוכות של הורמונים גבריים, תופעות לוואי מסוימות תרופות מרשם כגון תרופות נוגדות דיכאון, או גורמים פסיכולוגיים כגון מתח או חרדה. לאחר הגורם מזוהה, ED הוא לעתים קרובות לטיפול עם תרופות או התערבויות אחרות.