חומצה אסקורבית מול ויטמין C

חומצה אסקורבית היא חומצה מסיסה במים, מבוססת סוכר עם תכונות נוגדות חמצון חזקות. זה הצורה הטהורה ביותר של ויטמין C והיה המתחם הראשון להיות מסונתז מזוהה ככזה. השם, בלטינית, יכול להיות מתורגם כמו “לא צפדינה”, בהתייחסו למחלה הנגרמת על ידי חוסר ויטמין C. חומצה אסקורבית משחק תפקידים חיוניים רבים בגוף חייב להיות מושגת כל הזמן ממקורות תזונתיים, כמו בני אדם לא יכול לסנתז אותו מבפנים.

המחלה שנודעה בשם צפדינה תוקנה בשנת 1700 על ידי מתן מלחים וחיילים פירות הדר וכרוב, למרות שזה לקח כמעט 200 שנים כדי להבין למה. חוקרים נורבגיים והונגרים גילו חומצה אסקורבית בסוף שנות העשרים של המאה הקודמת, וקראו לה חומצה hexuronic. בשנת 1937, נורמן האוורת ‘, פול קארר ואלברט סנט- Györgyi קיבלו כל פרס נובל לסינתזה L- חומצה אסקורבית והבנת הביוכימיה שלה. Szent-Györgyi ו Haworth שינה את שמו בהתייחסו ליכולתה למנוע או לרפא צפדינה.

L- חומצה אסקורבית היא הצורה הטהורה ביותר של ויטמין C, ואחד נמצא באופן טבעי במזונות, בעיקר פירות הדר. כתוספת אבקה, חומצת אסקורבית חמוצה, יש לה טעם חריף ועשויה לגרום לגירוי קיבה במינונים גדולים, במיוחד אצל אלה עם קיבה רגישה. סידן אסקורבט הוא חומצה אסקורבית המחויב כימית לסידן, שהוא טופס nonacidic של ויטמין C כי הוא עדין על מערכת העיכול. מגנזיום ascorbate הוא חומצה אסקורבית מחויב מבחינה כימית מגנזיום, שהוא גם טופס nonacid של ויטמין C, אבל אחד כי הוא absorbable ביותר בתוך המעיים, על פי “ויטמינים: היבטים יסודיים בתזונה ובריאות.”

חומצה אסקורבית היא חומר מזין חיוני בגוף עבור תחזוקת רקמות חיבור ותיקון, תגובה חיסונית חזקה, ריפוי פצעים, בריאות הלב וכלי הדם. כחומר נוגד חמצון רב עוצמה, חומצה אסקורבית מבטלת רדיקלים חופשיים המופקים מתגובות ביוכימיות ומטבוליות. רדיקלים חופשיים מופרזים נזק כלי דם ורקמות אחרות, אשר מאיצה את תהליך ההזדקנות. על פי “ביוכימיה של תזונה אנושית”, חומצה אסקורבית מגרה את ייצור תאי המערכת החיסונית, בעיקר נויטרופילים, לימפוציטים ופגוציטים. זה גם מגביר את רמות נוגדנים במחזור הדם של הסרום ותורמת לסינתזה של אינטרפרון, תרכובת המבוססת על חלבונים הורג וירוסים.

בני אדם הם אחד היונקים כמה שלא יכול לסנתז חומצה אסקורבית וצריך לצרוך אותו באופן קבוע ממקורות תזונתיים. על פי המכונים הלאומיים לבריאות, RDA של חומצה אסקורבית למבוגרים נע בין 75 ל 125 מ”ג ביום, בהתאם למין, הריון, הנקה ועישון סיגריות. עם זאת, כמה חוקרים מאמינים כי בין 1,000 ל -3,000 מ”ג של חומצה אסקורבית נדרש מדי יום לבריאות הלב וכלי הדם חסינות חזקה. מקורות עשירים של חומצה אסקורבית טבעית כוללים ירכיים ורדים, כל פירות הדר, kiwis, תותים, בטטות ופלפלים.

היסטוריה קצרה של חומצה אסקורבית

סוגי חומצה אסקורבית

תפקידו של חומצה אסקורבית בגוף

קצבה תזונתיים מומלצת