יתרונות & תופעות לוואי של גלוטמין

חומצות אמינו הן אבני בניין של חלבון, וגלוטמין הוא חומצת האמינו השכיחה ביותר הנמצאת בשריר ובדם. בעוד חומצות אמינו חיוניות לא יכול להיעשות על ידי הגוף והוא חייב להיות נצרך בתזונה, גלוטמין נחשב חיוני תנאי – כי גוף בריא, unstressed מייצר כמויות נאותות. עם זאת, הביקוש גלוטמין עשוי לחרוג מן ההיצע במחלה קריטית, פגיעה טראומטית או תנאים שגורמים לאובדן שרירים משמעותי, מה שהופך את הגלוטמין חיוני במצבים אלה. גלוטמין מונח על מנת לספק יתרונות למשקל, להתאוששות התעמלות והפרעות מעיים, אך יש צורך במחקר נוסף כדי להבין את תפקידה בתנאים אלה. גלוטמין עשוי גם להיות תופעות לוואי, ולא צריך לשמש אם יש לך תנאים רפואיים מסוימים, כך לחפש ייעוץ רפואי לפני השימוש.

פונקציות

גלוטמין יש מגוון של פונקציות בגוף. זה עוזר לתקן ולבנות שריר, זה עוזר דלק התאים קו המעיים הוא מרכיב חשוב של התגובה החיסונית של הגוף. יתרונות אלה יכולים לסייע לריפוי מהיר של כוויות, לפתוח פצעים ופציעות ולהפחית את הסיכון לזיהום לאחר הניתוח. כאשר הגוף נמצא תחת לחץ פיזי קשה – כגון כוויות קשות, פגיעה טראומטית או זיהום חמור – הוא צורך יותר גלוטמין ממה שהגוף יכול לעשות מחנויות שרירים. ללא גלוטמין נוסף ממקורות תוספת או דיאטה כגון בשר, חלב, עוף או ביצים, התוצאות כוללות ריפוי פצעים גרוע, סיכון גבוה יותר לזיהום, שהייה ממושכת יותר בבתי חולים וירידה בבריאות.

טיפול קריטי, טראומה ושרוף

ביחידות טיפול קריטיות, צריבת מרכזי או מרכזים רפואיים טראומה, תוספת של גלוטמין ניתן לתת להשלים את הטיפול הרפואי. חומצה אמינית זו יכולה להינתן באופן אנטראלי – על ידי הזנת צינור, גלולות, תוספי תזונה נוזליים, או על ידי הגדלת החלבון בתזונה. ההשלמה יכולה להיות גם באמצעות תזונה פרנטרלית, אשר כאשר תזונה הוא חדור לתוך וריד. מאמר ביקורת שפורסם בגיליון אפריל 2014 של “טיפול קריטי” קשור לתוספת גלוטמין פרנטרלית לשיפור הישרדות בבית החולים, ירידה משך השהייה בבית החולים ושיעור נמוך יותר של סיבוכים זיהומיים. עם זאת, מאמר שפורסם בגיליון אוגוסט 2015 של “טיפול קריטי” סקר מחקר הקשורים תוספי גלוטמין אנטרלי, ולא מצאו את אותן הטבות. בעוד שאורך האשפוז בבית החולים ירד, ושיעורי התמותה היו נמוכים יותר בקרב אנשים שטופלו בכוויות קשות, סקירה זו לא גילתה כי גלוטמין אנטראלי סיפק יתרון משמעותי בהפחתת זיהומים או סיבוך סיבוכים בקרב אלו הנמצאים ביחידות טיפוליות או טראומות.

יתרונות משקל

תוספי גלוטמין נקשרו לקידום השד של רקמת שריר ורקמת גוף רזה בקרב אנשים שסבלו מסרטן, על פי מאמר שפורסם ב – April 2012. “בנוסף, מחקרים קטנים ומראשוניים מצביעים על כך ש גלוטמין עשוי לעזור אובדן שומן בגוף אצל אנשים הסובלים מעודף משקל. לדוגמה, מאמר בגיליון ינואר 2015 של “תזונה” הראה 6 שבועות של תוספת גלוטמין קידם הפסד של אינץ ‘בבטן ועלייה ברקמת גוף רזה. עם זאת, מחקר נוסף נדרש כדי להבין בבירור את התפקיד של גלוטמין בניהול משקל.

יתרונות פוטנציאליים אחרים

המערכת החיסונית שלך היא כמו מכונית מפוארת במובן מסוים – זה תמיד צריך דלק באיכות גבוהה לרוץ כראוי, וגלוטמין משחק תפקיד מרכזי בתהליך תדלוק. בנוסף לפעולותיו לשיפור תפקוד המערכת החיסונית ולשמירה על תאים בריאים במערכת העיכול, גלוטמין קשור גם לדלקת מופחתת, אשר עשויה למלא תפקיד בניהול של מחלות כגון מחלת מעי דלקתית או מחלת מעי גס. יש צורך במחקרים נוספים על מנת לקבוע את הסיכונים ואת היתרונות של תוספי גלוטמין בתנאים אלה. ספורטאים רבים לוקחים גלוטמין בגלל פעילות גופנית מוגזמת מדלדל חנויות גלוטמין, ותוספי גלוטמין נחשבים כדי להחיש פעמים התאוששות, למנוע שריר לבזבז ולהקל על בניית ושמירה על מסת שריר. עם זאת, יתרונות אלה עדיין לא הוכח על ידי מחקר איכותי.

בתי חולים, מרכזי צריבה ויחידות טיפוליות קריטיות נוטים יותר להשתמש בגלוטמין עבור היתרונות מבוססי הראיות שלה, כך שתוספת יכולה להשתלב בטיפול רפואי סטנדרטי. במצבים אלה, גלוטמין צריך להיות רק prescribed ו פיקוח על ידי רופא. שימוש גלוטמין אצל אנשים בריאים עדיין אין מחקר מוצק כדי לתמוך האפקטיביות שלה, אז לדבר עם הרופא שלך לפני תחילת כל תוספי גלוטמין. בעוד שלגלוטמין אין תופעות לוואי אצל רוב האנשים, גלוטמין עלול להחמיר את מחלת הכבד או שחמת הכבד, ועלול להחריף הפרעות פסיכיאטריות או התקפים. אם אתה רגיש מונוסודיום גלוטמט או MSG, תוספי גלוטמין יכול לעשות את זה יותר גרוע. גלוטמין עשוי גם לקיים אינטראקציה עם תרופות מסוימות ותוספי מזון, ולכן רק לקחת תוספי גלוטמין תחת פיקוחו של המטפל הרפואי. נבדקו על ידי: קיי פק, MPH, RD

אזהרות ואמצעי זהירות