למבוגרים להוסיף & דיכאון

הפרעת קשב וריכוז, ADHD, היא הפרעה נוירו-התנהגותית המאופיינת על-ידי היפראקטיביות וחוסר תשומת לב. ADHD מאובחנת בדרך כלל בגיל בית הספר, אך כמחצית מהילדים המאובחנים עם ADHD ממשיכים להופיע עם סימפטומים של ADHD כמבוגרים. דיכאון ו- ADHD מאובחנים לעיתים קרובות, ודיכאון נפוץ להפליא בקרב חולים עם ADHD. כ -18% מהמבוגרים הסובלים מ- ADHD סובלים גם מדיכאון גדול, אומר Janssen -Ortho.com.

גורם של ADHD ודיכאון

הן ADHD והן דיכאון יש מרכיב גנטי חזק. הפרעות אלה קשורות גם לליקויים בכימיה של המוח, ומיקרו-מוליך עצבי בשם דופמין מחובר לשניהם. גורמי סיכון סביבתיים כגון חשיפה לניקוטין, אלכוהול או עופרת במהלך ההריון נקשרו ל- ADHD. מלבד מרכיב תורשתי, גורמים סביבתיים, כגון אירועי חיים מלחיצים, נדרשים גם עבור דיכאון להיות מופעלות אצל אדם.

ADHD ודיכאון סימפטומים

ישנם שלושה סוגים של ADHD: בעיקר היפראקטיביים, בעיקר לא קשובים או שילוב של שניהם. אדם הסובל מדיכאון מרגיש עצוב ואיבד עניין בפעילויות שהיו מעניינות אותו. בעיות שינה ושינויים בתיאבון מדווחים לעיתים קרובות. אם אדם סובל משני התנאים הללו, הסימפטומים שלו עשויים להיות קצת שונים, עם זאת. ד”ר רסים סומר דיילר קובע במחקר שפורסם ב “Journal of Effective Disorders” בספטמבר 2007 כי אנשים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז ודיכאון מודאגים לעיתים קרובות. יש להם גם קשיים בהתנהגויות חברתיות. שימוש בסמים הוא נפוץ בקרב חולים הסובלים משני התנאים הללו.

אבחון ADHD ודיכאון

מאחר ש ADHD ודיכאון הן הפרעות נפשיות, הן מאובחנות על פי ההנחיות המוצגות ב “מדריך אבחון וסטטיסטי של הפרעות נפשיות” או DSM – IV. תסמינים של דיכאון חייב להימשך יותר משבועיים עבור רופא כדי לאבחן דיכאון קליני. הסימפטומים של ADHD חייבים להופיע לפני גיל 7 ונמשכו לפחות שישה חודשים. הסימפטומים של ADHD חייבים גם לגרום לבעיות לפחות שתי הגדרות, כגון עבודה בבית.

הקשר בין ADHD ודיכאון

הסיבות לכך דיכאון הוא נפוץ כל כך בקרב מבוגרים ADHD מבוגרים אינם מובנים בבירור. עם זאת, נראה בטוח להניח שחולי ADHD רבים החלו לסבול מדיכאון בשל תסמינים של ADHD. מבוגרים עם ADHD מדווחים לעיתים קרובות על קשיים בעבודה ובמסגרות חברתיות. הם חווים חיים כאלה טראומטיים כמו גירושין ו מפוטר מעבודה בתדירות גבוהה יותר מאשר מבוגרים בריאים, אומרים ד”ר. ריצ’רד ה. ויזלר ודוד ג ‘. גודמן במחקר שפורסם ב Vol. 15 של “פסיכיאטרי ראשוני” היומן בשנת 2008. אירועים שליליים אלה עלולים לגרום דיכאון אצל חלק מחולי ADHD. עם זאת, חלק מהמטופלים עם ADHD סובלים גם מדיכאון ראשוני שאינו קשור במידה רבה לנסיבות חייהם. אנשים אלה בדרך כלל יש מרכיב גנטי חזק דיכאון או הפרעות נפשיות אחרות.

טיפול באדם עם ADHD ודיכאון קיימים

כאשר מטפלים בתנאים משותפים כגון ADHD ודיכאון, על הרופא לקבוע איזה מהתנאים הללו מפריע לחיי המטופל ומתחיל לטפל במצב זה תחילה. תרופות ניתן להשתמש בטיפול בשני תנאים אלה. פסיכותרפיה ושינויים התנהגותיים שימשו באופן יעיל לטיפול במצבים אלה.