האם amantadine לגרום לירידה במשקל?

למרות הדור השני של תרופות אנטי פסיכוטיות הוכיחו להיות יעיל במקרים של מחלת נפש חמורה, כל אלה גורמים לעלייה משמעותית במשקל אצל המטופלים. באומה שכבר יש בעיה בהשמנה, הרופאים עובדים כדי למצוא פתרונות שיאפשרו לחולים לקחת תרופות אלו ללא הסיכונים הבריאותיים הנובעים מעלייה במשקל. מחקר שנערך לאחרונה מראה שהתרופה האנטי-ויראלית עשויה להיות תשובה.

הבעיה

תרופות אנטי פסיכוטיות של הדור השני, כגון olanzapine, משמשות לטיפול במצבים חמורים, כגון הפרעה דו קוטבית וסכיזופרניה. למרות שהם יעילים, תרופות אלה יש מספר תופעות לוואי מזיקות, כולל עלייה במשקל משמעותית. מאמר שפורסם בגיליון ספטמבר 2005 של “American Journal of Psychiatry” קורא למשקל להעלות את הנושא המוביל לסבילות של סוג זה של תרופות. לאחרונה, חוקרים מצאו עדויות לכך שהתרופה האנטי-סטרית האנטי-ויראלית עשויה למנוע את המנגנון שגורם לחולים לעלות במשקל.

Amantadine היסטוריה & הטבות

אמנטדין אושרה במקור כתרופה אנטי-ויראלית. מאז, נמצא כי יש שימושים אחרים, כגון הקלה על הסימפטומים של מחלת פרקינסון, סיוע לחולים עם הפרעות בעיבוד חושי, ולאחרונה, מניעת עלייה במשקל הקשורה לדור השני של תרופות אנטי פסיכוטיות. במחקר כפול סמיות, מבוקר פלצבו שפורסם ב “American Journal of Psychiatry”, מטופלים שלקחו אמנטדין עם olanzapine לא רק לא עלו במשקל כמו חולים שלקחו olanzapine עם פלצבו, אך למעשה ירדו במשקל.

אמנטדין תופעות לוואי

לא כל הרופאים חשים כי amantadine הוא הבחירה הנכונה למאבק במשקל עקב אנטי פסיכוטיים, כולל ד”ר ג ‘יימס פלפס, פסיכיאטר מוסמך מועצת המנהלים שעובד בבית בריאות הנפש השומנית ומנהל את אתר מידע בריאות הנפש PsychEducation.org. הוא ניסה גישה זו על שלושה חולים, ואף על פי שהם לא לעלות במשקל, הוא הפסיק מאוחר יותר את amantadine בשל תופעות לוואי. לחולים שלו היו בעיות עם רעידות, ואחד הנושאים במחקר של גרהם הוסר עקב תגובה פסיכוטית.

חלופות

פלפס מונה מספר חלופות לשימוש באמנטדין לירידה במשקל. הוא מציע לחולים לנסות תרופות אחרות המייצבות מצב רוח במקום הדור השני נגד פסיכוטים, שכן הם אינם מראים קשר עם עלייה במשקל. הוא אומר שיש צורה של Zyprexa, השם המסחרי של olanzapine, שנקרא Zydis, אשר נספג ישירות לתוך רקמות הפה ולכן לא נראה לגרום לעלייה תיאבון להניח להיות הגורם לעלייה במשקל. בנוסף, כמובן, הוא ממליץ על תרגיל כשיטה בטוחה ויעילה של ירידה במשקל.

כללי הרזיה

Amantadine אינה מקדמת ירידה במשקל ככל שהיא מפריעה למנגנון הקשור לעלייה במשקל מתרופות כמו olanzapine. החוקרים לא יודעים איך זה עובד ומהירים זהירות זה לא כלי הרזיה. בראיון מעקב שפורסם בחדשות פסיכיאטריות, גרהם אומר כי עליה במשקל נגרמת על ידי גורמים רבים בחייו של המטופל, ולא רק בתרופות שנלקחו. למרות שיש כמה ראיות amantadine עשוי לפעול כמו מדכא תיאבון מתון, אין ראיות כדי לתמוך בשימוש שלה עבור ירידה במשקל בכלל.